16 Ağustos 2012 Perşembe

Bloodrock


Doğrusu beklediğim bu değildi. Ama kesinlikle güzel oldu. İsminin etkisiyle eskilerden amatör bir heavy metal grubuna varacağımı sanıyordum. Children's Heritage introsu ile dağıldı kafamdaki düşünceler. Bloodrock 1969 çıkışlı Amerikalı hard rock grubu. Öncesinde The Naturals olarak biliniyor aynı kadro. Hatta  1965-1969 yılları arasında da Crowd +1 ismiyle müzik yapıyorlar. Aslında zamanın tüm güzel müzikleri gibi single çalışmalarıyla hafızalarda hatırı sayılır bir yer edinmiş. Basit sözlerle geçiştirilmiş bazı şarkılar. Ne söylendiğini pek umursatmayacak çeşitlilikte müziklerle süslenmiş. Düzenlemeler oldukça güzel.

Kariyerlerinin en başarılı çalışması kabul edilen 1971 tarihli Bloodrock 2  albümü ile Billboard listelerinde 21. sıraya kadar tırmanan grubun bana göre en büyük artısı enstrümanlar.
A Certain Kind saksafonun Bloodrock şarkılarındaki yerinde kullanımının belki de en güzel örneği. Hiç beklemediğiniz bir anda parıldayan Warren Ham kadronun bu noktada etkili isimlerinden biri.
Dahası elbette seveni kadar nefret edeni de bulunan Jim Rutledge'in  vokaldeki yeteneği, Breach Of Lease ile yakaladıkları melodi..

Bloodrock kadrosundan 1972 yılında ayrılan Rutledge bana göre grubun sonunu da getirmiş oldu. İlk üç stüdyo albümünden sonraki çalışmalarında aynı enerjiyi yakalayamayan grup geriye bir bardak Whiskey Vengeance'i, ölüm keskinliğindeki D.O.A şarkısını ve Texas ruhunu bıraktı.

Hiç yorum yok: