23 Ağustos 2012 Perşembe

Grand Funk RailroadGrand Trunk Railroad göndermesiyle Mark Fredrick Farner, Don Brewer ve Mel Schacher tarafından 1969 yılında kurulan Grand Funk, hala müzik yapan ender dönem gruplarındandır.
Kariyerleri boyunca 25 single, 4 live, 13 stüdyo albümü ve 9 derlemeye imza atan Grand Funk Railroad bu muhteşem üretkenliğini en çok 1970-1980 yılları arasında kullandı.
1969 tarihli ilk albüm On Time, zamanın Amerikan rock müzik anlayışına uygun iddiasız sözler ve tekrarlı ritimlerle çıkış tarihinin popülaritesini yansıtır. Albümde 2 ayrı versiyonuna yer verilen ve daha sonra single olarak da yayınlanan Heartbreaker parçası yine sabun köpüğü sözlerine rağmen (a.ertegün'e sevgilerle) dinleyiciyi avucunun içine alacak bir ruhun habercisidir.
Aynı sene çıkan Grand Funk albümü ile sözleri de bir miktar güçlendirmeye başlarlar.
Deneysel kabul edebileceğim Mr. Limousine Driver'ın yanı sıra Winter and My Soul gibi Don Brewer'ı davulda ön plana çıkaran oldukça güzel ritimli bir parçanın da bulunduğu albüm grubun her yeni çalışmada biraz daha gelişeceğinin müjdecisi gibidir.
Üçüncü albüm Closer to Home sonunda! grubun müziklerinin sadece notalarla sınırlı kalmayacağını gösteren bir parçayla açılış yapar. Sin's a Good Man's Brother bu sesin sadece ilk nefesidir.
Grand Funk nihayet aşk, sevgi, kalpler şekilli eşitkenar üçgenin sınırlarından kurtulmuş, Aimless Lady ile amaçsız kadına kadar dilini uzanmıştır.
Albüme ismini veren I'm Your Captain/Closer to Home sade ama coşkulu ritmiyle dinleyiciyi iskeleden alır, evinin kapısına kadar bırakır.
1971 tarihli E Pluribus Funk ilk kadronun çıkardığı son albümdür. Sonraki albümlerde Craig Frost klavyede ve geri vokallerde gruba eşlik edecektir.
1974 yılında piyasaya çıkan Shinin' On ile gitarda oldukça yetenekli bir isim olan Todd Rundgren ile çalışan Grand Funk Railroad bu albümle duraklama dönemine adım atar. Sonraki albüm All the Girls in the World Beware ne yazık ki içerik olarak kapak çalışması kadar yaratıcı değildir.

Kemik kadrodan davulda Don Brewer ve bas gitarda Mel Schacher'in yanı sıra vokalde Max Carl, gitarda Bruce Kulick ve klavyede Tim Cashion'ın bulunduğu Grand Funk Railroad, zamanında yıldızlaşan üç adamın yolculuğunun devamıdır hala..


Hiç yorum yok: