29 Haziran 2017 Perşembe

Xhol - Motherfuckers GmbH & Co. KG (1970)


Soul Caravan, Xhol Caravan ya da son döneminde artık karışıklığa neden olmayacak şekliyle sadece Xhol aslında isim değişiklikleriyle birlikte tarzını da bir miktar değiştirdi. Son albümleri Ohr etiketiyle piyasaya çıkan Motherfuckers GmbH & Co. KG grubun ana akımı krautrock yanına free jazz ve progressive rock sosları ekleyerek hazırladığı oldukça keyifli bir albüm.
Sırayı bozarak öne son parça olan Love Potion 25'ı alacağım. Aslında oldukça bilindik bir isim The Clovers ile özdeşleşmiş Love Potion No. 9 uyarlaması bu parça. Açıkçası ben şarkının özgün halini çok severim ve defalarca cover denemelerine denk gelmiş olsam da hiç birinin bana sempatik gelmediğini söyleyebilirim. Fakat Xhol bu denemelerin çok ötesinde bir şeye girişmiş, şarkıyı kendi tarzıyla harmanlayarak tadını kaçırmadan servis etmeyi başarmış bana göre.
Tekrar başa dönersek ilk parça Radio albüme sakin ve elektronik bir giriş yapıyor. Şarkı isminin izinde gidiyor, frekansları karıştırarak bir kaç ayrı istasyon arasında geçiş yapıldığı hissini hoş bir şekilde aktarmışlar Radio ile.
İkinci parçamız Leistungsprinzig'de, Tim ve Skip'in paslaşmaları ön plana çıkıyor.
Sonrasında yine ismi görülünce içeriği tahmin edilebilen Orgelsolo uzun ve -bana göre- oldukça sıkıcı bir klavye solosunu barındırıyor. Ardından başlayan Side 1 First Day ise albümün genel karakterini yaratan ve yansıtan, ortamı bir anda ısıtan oldukça keyifli bir şarkı. Hemen ardına eklemlenen Grille ise çeşitlemelerin devamı niteliğinde.
Grubun son albümü olması nedeniyle bende hep bir burukluk yaratmıştır Motherfuckers GmbH & Co. KG. Cıvıltıların flüt ve saksafon seslerine karıştığı arada davul ritimleriyle bütünlük kazanan oldukça güzel bir arşiv derlemesidir bu albüm.
Afiyetle

Tim Belbe – Saksafon
Klaus Briest – Bas Gitar
Öcki Brevert – Klavye
Hansi Fischer – Flüt, Saksafon
Skip van Wyck – Davul ve Vokal

Motherfuckers GmbH & Co. KG

1- Radio
2- Leistungsprinzig
3- Orgelsolo
4- Side 1 First Day
5- Grille
6- Love Potion 25

Hiç yorum yok: