11 Haziran 2010 Cuma

Spirale - Spirale 1974

Yaşam içindeki faktörler ne kadar zorladıkça o kadar çok sarılıyorum müziğe. Arşiv hastalığından bu sene kurtulduğumu sanıyordum ama öyle olmuyormuş, arada dayanamayıp düşüyorum yine albüm peşlerine, sanki hepsini dinleyebilecekmişim gibi. Ciddi bir hastalık bu ve bağımlılık.

Yaklaşık üç yıl öncesinden keşfettiğim, başucu albümlerimden sayılabilecek Spirale'le tanıştırmak istiyorum sizleri.

Pek tanınıp bilinmeyen bir grup Spirale. (Bilinmeyen dediysek tarzı sevenler de mevcuttur da) tek albümlük gruplardan ve İtalyanlar. Roma çıkışlı olup jazz rock müzik yapıyorlar, zamanında da bu işi şahane becermişler bence.

Başka prog gruplarla bağlantıları var mı diye baktığımda dişe dokunur pek bir şey bulamadım. Sanki bir albüm yapmak için kurulup, dağılan gruplardan biri Spirale. Grup üyeleri kendi kulvarlarında müzik yaşamlarına devam etmişler ama tek albümde kalmaları gerçekten çok acı.

Baterist, saksafonist ve basist başta olmak üzere grup elamanlarının enstrüman kullanım ve uyumları, parça arasındaki tarz geçişleri gerçekten mükemmel. Su müzik aletinin kullanıcısı kendini öne çıkartıyor dememeliydim aslında (oysa dedim:) çünkü her enstrüman kullanıcısı kendi çapında gerçekten harika çalıyor.

Parça arası tarz geçişleri demişken, albümün etno-jazz rock üzerine kurulu oradan oraya sıçrayan bir yapısı var. Özellikle 16:13'lük en uzun parçada, piyanist Dave Brubeck'in Time Out parçasının yorumuyla başlayan ve Meksika civarlarına uğrayıp oradan blues'a kayan tarzlarında bu fazlasıyla hissediliyor olunduğu için böyle belirttim.

Grup zamanında tanınmalarını daha çok, uluslararası festivallere çıkarak sağlamış. İlk ve tek plaklarını 1974 yılında yayınlamışlar. Albümde klavyeliler olarak electrik piyano kullanılmış olup enstrüman kullanımı keman, trumpet ve çeşitli ritim aletleriyle de desteklenmiştir.

Sözün kısası harika, oldukça enerjik bir jazz rock grup ve albümle karşı karşıyasınız keyfini çıkarın.

SPIRALE

Corrado Nofri / Klavye
Gaetano Deflini / Trampet, Vokal
Giancarlo Maurino / Saksafon, Flüt
Peppe Caporello / Bass, Gitar
Giampaolo Ascolese / Davul

SPIRALE

1 - Rising
2 - Capral
3 - Una Ballata Per Yanes
4 - Peperoncino(Cose Vecchie, Cose Nuove)

6 yorum:

yonçin dedi ki...

http://www.upload.gen.tr/d.php/s12/n6ie251l/Spirale_-_spirale_1974_italy.rar.html

a. dedi ki...

Yazı boyutunuz biraz büyürse yazılanlar daha anlaşılır hale gelecektir. Benim de böylesi hoşuma gidiyordu yazarken ama baktım tepki alıyorum, biraz büyük halini tercih ettim.

Belirtmekte fayda var:))

yonçin dedi ki...

yanlış hatırlamıyorsam böyle bir istek daha öncede belirtilmişti blogta,sanırım es geçildi.aslında asıl sorun beyaz yazıların siyah zemin üzerinde yeralmasından kaynaklanıyor,siyahtanda vazgeçemiyeceğimize göre umut'un(kendisi patronumuz olur:)) yazıların boyutunu değiştiren zımbırtılardan bitanesini blog'a koyması olacak.burdanda umuta sevgiler gönderip işi halletmesini umalım.

Unknown dedi ki...

son zamanlarda kendimi biraz müziğe verip arşiv falan yapmayı istiyordum. blogunuzu görünce işareti aldım :) çok güzel bir fikir olmuş..

Borellus dedi ki...

MU ya da RS yüklemesi olsaydı daha bahtiyar olurdum ama yine de teşekkürler(:

asdf dedi ki...

teşekkürler