8 Kasım 2008 Cumartesi

Dom - Edge of Time (1970)

Empyrium gibi bir grubu çok yaratıcı bularak; “vay anasını, klasik gitarlar ve yan flüt… nasıl da güzel yav” deyivermiştim fakat nereden bilebilirdim ki nereden baksan 30 sene önce uygulanmış (ve muhtemelen anlaşılmamış) bir müzikal formül olduğunu…

İşte Dom böyle bir grup, zamanın oldukça ötesinde müziklerle haşır neşir olmuş, bu albümü de iki günlük bir acid tribi sonucunda kaydedivermişler. Pek çok açıdan iyi etmişler gibi duruyor da neslimizin vazgeçilmezi “electronica” nın yaradılışına ön ayak olarak müzik dünyasının içtenlikten ve alçak gönüllülükten uzaklaşmasına sebebiyet vermişler… Nereden bilebilirlerdi ki?

Can, Faust gibi ritm bazlı bir müzikleri olmamasına rağmen (ki ben davulun olmadığı bir sound’a, hala alışabilmiş değilim) oldukça dinlenebilir ve etkileyici müzikleri. Kozmik gürültülerin arka planı inlettiği akustik bir dinleti gibi nitelendirilebilir yaptıkları müzik. Tek söz içeren parça “Edge of Time” ve sözleri oldukça psyche (kafalar güzel tabi)

Dream orijinal albümün son parçası ve albümün doruk noktası. ’72 senesinde kaydedilmiş Flötenmenschen adlı seri (piyasaya sürülememiş potansiyel albüm kayıtları olmalı) en az albüm kadar etkili fakat perküsyonların dahil olması, albümün büyüsünü bozmakta. Son parça ’98 senesinde cd sürümü için özel olarak kaydedilmiş, ortada giren saçma dıram makinasını saymazsak, gayet hoş bir sample aranjmanı.

Pek her bünyeye gidecek türde değil bu albüm, bunu da belirtmek isterim.

DOM

Laszlo Baksay / Bass Gitar, Sözler, Vokaller
Gabor Baksay / Perküsyon, Flüt, Vokaller
Reiner Puzalowski / Gitar, Flüt, Vokaller
Hans Georg Stopka / Org, Gitar, Vokaller

EDGE OF TIME

1 - Intruitus (8:55)
2 - Silence (8:53)
3 - Edge of Time (9:05)
4 - Dream (9:37)
Bonus Parçalar:
5 - Flotenmenschen 1 (6:31)
6 - Flotenmenschen 2 (1:15)
7 - Flotenmenschen 3 (1:17)
8 - Flotenmenschen 4 (1:11)
9 - Let Me Explain (6:37)

2 yorum:

kvartetten dedi ki...

yapılmış en baba albümlerden biridir...dom almanca 2 gün süren acid tribidir. Bellili arkadaşlar bu albümü bu 2 gün içinde kaydetmişler :)

Adsız dedi ki...

https://yadi.sk/d/k8uIzklnmVgur