8 Kasım 2008 Cumartesi

Hawkwind - Quark Strangeness and Charm (1977)

Çok uzun zamandır koymayı planlıyordum fakat hangi albüm olacağına karar veremediydim. Lemmy Kilmister ile takıldıkları zamanlardan bir albüm “belki” daha etkileyici durabilirdi ama bu albüm benim favorilerimden biri ve ben ne dersem o olacak arkadaşım, a aaa!! Tamam açılış parçasıyla biraz itici bir giriş yapıyor Dave Brock abimiz ama kabul edin adamcağız androide kasmış, S.O.S. sinyalleriyle bezenmiş parça girişinden sonuna kadar sizi uzay çağına hazırlıyor ve diyor ki “ naaparsın babam, bu dönemin olayı da “bu” işte, klonlar, androidler, yığınla ıvır zıvır… iyicene zıvanadan çıkıverdik!”

“Damnation Alley” basit bir komposizyon formunda başlayan fakat sözler ile Kubrick’in Dr. Stranglove’ına ziyadesiyle gönderme yaptığı parça. Sonlara doğru die-hard psychedelic fanlarına göre atraksiyonlar barındırıyor.

Albümün en soft eforlarından “Fable of a Failed Race” benim favorim, gerek vokaller gerek sonundaki enfes solo ile tiril tiril bir parçaya imza atmış abiler. Tüm parçaları açıklamak istemem, gazı kaçmasın da Tangerine Dream tribi gibi duran “The Forge of Vulcan” kesinlikle krautrock fanlarına hitap ediyor. Ha bu arada pek çoğu degavdan gibi gelse de kulağa, o zamanın tüm bilimsel araştırmalarıyla harmanlanmış sözler içermekte parçalar, zaten albümün ismi de atom altı parçacıklara takılmış isimlerden gelmekte, yaa yaa…

Ve bir “olmaz ise olmaz” grubu daha eklemenin verdiği huş’u ile yazımı burada noktalıyorum ve size iyi eğlenceler diliyorum.

HAWKWIND

Dave Brock / Vokaller, Synthesizer, Gitar, Ses efektleri
Robert Calvert / Vokaller, Perküsyon
Simon House / Klavye, Keman, Örs, Geri Vokaller
Simon King / Davul, Perküsyon
Adrian Shaw / Bass Gitar, Geri Vokaller

QUARK STRANGNESS AND CHARM

1 - Spirit of the Age (7:19)
2 - Damnation Alley (9:08)
3 - Fable of a Failed Race (3:18)
4 - Quark Strangeness and Charm (3:41)
5 - Hassan I Sahba (5:22)
6 - The Forge of Vulcan (3:05)
7 - Days of the Underground (3:10)
8 - Iron Dream (1:49)

3 yorum:

Lolipop dedi ki...

Hawkwind'in yanilmiyorsam Stacia adli bi danscisi vardi, elinde bu hatunun videosu olan var mi ? :P

Unknown dedi ki...

Hawkwind BBC4 Documentary - part 5/9

http://www.youtube.com/watch?v=PX9Tk4ipYMU

Anonim dedi ki...

https://yadi.sk/d/1-XDlqpWmVgwS