29 Mayıs 2009 Cuma

Granada - España, año 75 (1976)

Şu konuya girme işi ne zor birşey ya, bir girilebilse arkası gelecek muhtemelen ama... Makedonların medar-ı iftahar'ı Leb i Sol'u görünce, ben de uzun süredir eklemek isteyip de ekleyemediğim (hatta unuttuğum) İspanyolların medar-ı iftahar'ı Granada'yı ekleyeyim bari dedim. Hem blog hareketlenmiş olsun biraz.

“España, año75” Granada’nın 1976 tarihli ikinci albümü. Toplam üç albüm, bir single olmasına rağmen ikinci albümde karar kılmamın sebebi sanırım, dört bölümden oluşan "El Color que Pasamos este Verano" adlı parçanın giriş kısmındaki melodinin bana çok tanıdık gelip ama bir türlü çıkartamayıp kendime sinir olmam. Bir filmden mi duydum yoksa bizden bir türk grubun bir çalışması mı? Hatırlayan olursa yorum kısmına yazsın lütfen. :))

Albümün tamamı enstrümantal. Synth, mellotron'ın ve diğer klavyelileri yoğun olarak kullanan gurup(Carlos Carcamo) bu albümde konuk müzisyen Jorge Pardo'nun soprano saksafonuyla ayrı bir fusion tat katmış albüme. Parça arası geçişler deyim yerindeyse su gibi akıyor diyebiliriz. Civa gibi bir yerde durmayan sürekli devinim hissi veren neşeli, tahrik edici ilerlerken bir anda karanlık bir atmosfer hemen ardından duygusal notaların akıvermesi enstrümanlardan... Tarif etmesi zor. Ne kadar sıradışı bir grup olduğunu ancak dinleyince anlayacaksınız Granada’nın. Ülkelerine has flamenko ezgilerini de unutmamak gerekir ayrıca. Zaman zaman başka sanatçılardan etkilenme hissi yaratsa da, kesinlikle bir tarzları olan kompozisyon ve entrüman hâkimiyetleriyle bünyenizi tarumar edecek bir grup Granada. Diğer iki albümü de es geçmemeli ayrıca. Konsept olarak az farklılık gösterse de año 75’den aşağı kalır yanları yoktur.

Sabahı da yaptık gene iyi mi?.. Gidip sıcak bi kıymalı börek almalı. :))

GRANADA

Juan bona / Davul
Carlos carcamo / Klavye, Synth, Mellotron, Keman, Mandolin
Antonio garcia / Bass
Javier monforte / Gitar
Jorge pardo / Soprano saksafon

ESPAÑA, AÑO 75

1 - Elcalor que Pasamos este Verano
a)Pordonde Andamos
b)Todo Hubiera sido tan Bueno
c)La Autentica Cancion del Verano
d)No me Digas Bueno, vale
2 - Setiembre
3 - Noviembre Florido
4 - Ahora Vamos a ver que pasa

3 yorum:

yonçin dedi ki...

http://www.upload.gen.tr/d.php/s5/d60bgd2d/Granada_-__Espana_ano_75-_1976__espana.rar.html

Jamais dedi ki...

yonçin sanırım malaguena'dan bahsediyorsun.Once upon time in mexico'da antonio banderas elektro gitar ile çalıyodu.sonra da gitarla ateş etmeye başlıyodu:)

yonçin dedi ki...

malaguena dan bahsediyorum doru oradada geçiyor ama banderas'ın filmi deil.bir başka film de malaguena nın bir başka yorumuydu galiba,neyse canım bir sabah kalkıcam ve wiki gibi "buldum" diye bağırıcam ama 1 yılmı 5 yılmı 30 yılmı olur onu bilemem:))