31 Ekim 2008 Cuma

Aqua - Aqua (1972)

Şöyle derinlerden bir Alman lazım dedim. Az bulunur, underground, ama güzel bir şey olmalı. Evet “Aqua” buna uygun.

1972 de Kassel’de kurulan grup aynı sene 4 tane (albümdeki ilk dört) şarkı yapmış. Bu şarkıları plak firmalarının beğenisine sunmuşlar ama nasılsa ilgi görmemişler. Grup 1978 ve 81 yıllarında 2 tane 45’lik yapmış ve bunlardan 1000’er kopya basılıp piyasaya sürülmüş. Bu unutulan grup için devreye kahramanımız “Garden of Delights” çıkmış ve bu 8 şarkıyı toplayarak bu albümü basmış. Ne de iyi yapmış. Grup, zevksiz prodüktörlerin kurbanı olmuş diyebilirim.

Klavyenin ön planda olduğu müzik, güzel gitar soloları ile renkleniyor. Undergorund hissi albüm boyu devam ediyor. Adamlar maceraperest ve hisli… Burası kesin. Yaratıcılıkları yaşlarına göre oldukça gelişkin.

İlk dört şarkı birbirinden güzel. Ayırt etmeden dinlenmeli. Grosskurth çok başarılı bir klavyeci. Aynı şekilde grubun tüm şarkılarında olan tek kişi Ulrich de hisli bir adam. “Bolero” albümdeki tek enstrümantal şarkı. Harika gitar ve klavye geçişleri mevcut. “Soul of my Soul” albümün uzun şarkılarından. İlk şarkı için söylediklerim bu şarkı içinde geçerli. Klavye ve gitar ön planda yine. Ek olarak Borocki’nin titrek vokali var. “Tempest “ yine aynı çizginin şarkısı. Fusion havalarında girer, adamı ağlatan bir gitar solo ile biter. Klaus Hess’in soloları gibi. Albümün en uzun şarkısı “There is a Place” bu 4’lünün son ve en “git-gel”li olanı. Albümdeki en iyi şarkı diyebilirim. Harika iş çıkarmışlar. Son 4 şarkıda eski kadroya ait bir tek Ulrich var. Değişiklik hemen belli oluyor. Yine dinlenilir ama biraz daha pop rock’a yakın havalarda şarkılar. Bir tek “No More Love” diğerlerinden sıyrılan bir şarkı. Baya güzel olmuş. Hiç değinmedik ama gitar ve klavye dışında kalan elemanlar da işinin ehli çocuklar. Dinleyince anlayacaksınız zaten.

Valla gerçekten yazık. O ilk 4 şarkıyı beğenmeyen “kulaksız” prodüktörler yüzünden bu güzel gruptan mahrum kalınmış. İlk 4 kaydı çok genç yaşta yaptıkları belli oluyor. Grup dağılmamış ve devam etmiş olsaydı, olgunlaştığında kim bilir ortaya neler çıkacaktı. Neyse en iyisi dinleyin. Ne dediğimi anlayacaksınız. Çok zor bulunan baya güzel bir albüm.

AQUA

Martin Ulrich / Gitar (1-8)
Martin Grosskurth / Klavye(1-4)
Georg Röber / Bas Gitar (1-4)
Bernd Billhardt / Bateri (1-4)
Klaus Borucki / Vokal (2-6)
Wolfgang Eckhardt / Bas Gitar, Vokal (5-6)
Roy Kaleve / Bateri, Vokal (5-8)
Jörg Wiesner / Klavye, Vokal (5-8)
Mike Fajgel / Vokal (7-8)
Jürgen Steinbrecher / Bas Gitar, Vokal (7-8)

AQUA

1 - Bolero (5:25)
2 - Soul of my Soul (7:10)
3 - Tempest (5:53)
4 - There Is a Place (9:40)
5 - Going My Way (3:23)
6 - Teenage Feelings (3:47)
7 - No Use to Live On (6:17)
8 - No More Love (6:02)

5 yorum:

uros dedi ki...

Hello!
I have just found your blog today and saw that you have posted Aqua, but I cannot download it.
Can you be so kind and upload the file again.
Thanks

yonçin dedi ki...

yav sorun var aqua da..bi çözüverseniz...

uros dedi ki...

Thanks a lot for the new link.

PHSStudiosRJ dedi ki...

Wonderful. Thank you. ... More krautrock

Adsız dedi ki...

https://yadi.sk/d/a0Zm5QzCmVbkJ