20 Aralık 2008 Cumartesi

Gate - Live (1977)

Bu sefer Alman müzik devi Brain Records'un iki albümde topladığı "Festival Essen" kaydını eklemeyi düşünüyordum ama Gate'in konser performansını kayıtlardaki birkaç şarkıyla sınırlandırmak istemedim.

1974 yılında Haan, Almanya'da kurulan, pek fazla göze batmadan sessiz sedasız müziklerini yapıp ortadan kaybolan bir gruptur Gate. Türü hard rock ve krautrock arasında gidip gelen İki adet stüdyo ve bir canlı performanstan oluşan bir albüm diskografisine sahiptirler.

Müzikal olarak çok yaratıcı oldukları söylenemese de grup üyelerindeki yüksek enstrüman hakimiyetinin getirisi sonucu ortaya çıkan kaliteli parçalar hemen göze çarpar. Parçalar ağırlıklı olarak jam havası içerisinde olmakla birlikte derinlerden Jane ve Gentle Giant tınıları da duyulabilmektedir.

Biraz albüm hakkında yorum yapmak gerekirse adamlar kesinlikle kendilerinden bir gömlek üstün çalmışlar. Konseri "Nicht Peter" ile başlayan bol atraksiyon ve jam fırtınası ile akıcı ve coşkulu devam eden bir kırk dakika olarak özetleyebiliriz aslında. Ayrıca bu konserde çalınan parçaların albümlerde bulunmaması da "vay anasını" dedirtecek bir ayrıntı.

Albüm, tek başınayken de dinlenilebilirliği olduğu halde; "Birader, şu playliste sansasyonel birşeyler atıver de alsın kulaklarımızın pasını.." tarzı abuk diyaloglara sıkça maruz kalanlara ithafen eklenmiştir...
(gönderme de yaparım, evet).

GATE

Horst Kamp / Vokal
Martin Köhmstedt / Gitar
Manfred Schröpfer / Gitar, Vokal
Angelos Tsangaris / Bas Gitar
Manos Tsangaris / Davul

LIVE

1 - Nicht Peter (1:47)
2 - Late Night Movies (5:27)
3 - Lieber Wilhelm (5:27)
4 - Step In Love (5:24)
5 - Friedrichstrasse 18 (7:23)
6 - Hans Kurmel Boogie Woogie (6:44)
7 - Die Platzanweiserin (5:44)
8 - Rock On (2:21)

1 yorum:

Adsız dedi ki...

https://yadi.sk/d/pg2_itrSmWMzC